Zamiast powitania … o niepłodności i „in vitro” słów kilka

 

in vitro, niepłodność

Problem z poczęciem potomstwa dotyczy wielu z nas. Statystyka odkrywa przed nami ponure oblicze rzeczywistości, pokazując, że co siódma para w wieku reprodukcyjnym zmaga się z niepłodnością i nie może doczekać się upragnionego dziecka. Niewiele z nich wie, że in vitro to nie jedyna możliwość leczenia.

Kiedy para jest niepłodna?

Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego ten problem przytrafił się akurat nam? To najczęstsze pytania jakie zadaje sobie para, która, nie mogąc doczekać się ciąży, trafia na pierwszą konsultację do lekarza ginekologa. Odpowiedzi na te pytania można udzielić co najmniej kilka. Ale zanim do tego dobrniemy, warto zastanowić się, kiedy możemy zacząć podejrzewać, że z poczęciem potomstwa faktycznie mamy problem. Według WHO (ang. World Health Organisation, tj. Światowa Organizacja Zdrowia), za niepłodną uznaje się parę, która nieprzerwanie przez okres 12 miesięcy, regularnie współżyjąc bez zabezpieczeń, nie poczęła dziecka. 12 miesięcy współżycia bez efektu w postaci ciąży to moment w którym powinniśmy się zastanowić, czy nie potrzeba interwencji, a przynajmniej konsultacji u specjalisty.

Co jest przyczyną niepłodności?

Niepłodność, bo ona jest najczęstszą przyczyną problemów (bezpłodność to stan nieodwracalny), można leczyć. Przyczyn jej wystąpienia jest wiele. Począwszy od tak prozaicznych, jak styl życia i wiek, kończąc na bardziej skomplikowanych, jak zaburzenia hormonalne i choroby genetyczne. Ważne by zapamiętać, że niepłodność jest stanem odwracalnym, że poddaje się leczeniu i jedynie zmniejsza prawdopodobieństwo uzyskania potomstwa, a nie sprawia, że jest to niemożliwe. Przyczyna problemów może leżeć po stronie męskiej, żeńskiej jak i obojga partnerów. Co więcej, w około 20% przypadków nie jest możliwe określenie przyczyny problemów – wtedy mówi się o tzw. niepłodności idiopatycznej (czyli o nieznanej przyczynie).

Leczenie niepłodności

Wiele par jednoznacznie kojarzy leczenie niepłodności tylko z jedną metodą – in vitro (zapłodnieniem pozaustrojowym) wykonywanym przez embriologa w warunkach laboratoryjnych – rezygnując już na początku z wizyty u specjalisty, nie chcąc godzić się taką formę leczenia. Niestety, jest to błędne podejście, bo in vitro to tylko jedna z form pomocy. Zależnie od przyczyny, a jak już wspomniałem jest ich wiele, stosuje się różne metody, w tym leczenie farmakologiczne czy np. inseminacje nasieniem partnera. Przed podjęciem decyzji o rezygnacji z potomstwa, warto zawsze choćby umówić się na konsultację lekarską.

Po co powstał blog?

Leczenie niepłodności to temat niezwykle szeroki i trudny, nie tylko w kontekście medycznym, ale także emocjonalnym, psychologicznym. Mam nadzieję, że blog, na który trafiliście, chociaż po części odpowie na Wasze pytania dotyczące niepłodności, rozwieje Wasze wątpliwości, dostarczy wiedzy, a także pozwoli podzielić się doświadczeniami. Założyłem go, by podzielić się z Wami osobistym doświadczeniem i wiedzą. Jestem certyfikowanym embriologiem klinicznym EHSRE  (ang. European Society of Human Reproduction and Embryology) oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii (PTMRiE). Stykając się na co dzień z problemem niepłodności, pacjentami zadającymi pytania „jak?”, „dlaczego?”, „kiedy?”, uzmysławiam sobie, jak wiele informacji bywa dla Was niejasnych, skomplikowanych i zawiłych. W cyklu podzielonych tematycznie wpisów postaram się w przystępny sposób przybliżyć dla Was zagadnienia związane z diagnostyką i leczeniem niepłodności.

A Wy? Z jakiego powodu tutaj trafiliście? Czy uważacie, że tego rodzaju blog jest potrzebny? Czego chcielibyście się dowiedzieć? O co chcieliście, a baliście zapytać się lekarza ginekologa, embriologa, położną?

One response to “Zamiast powitania … o niepłodności i „in vitro” słów kilka

  1. Bardzo się cieszę ,że powstają tego typu wpisy.
    Chciałabym dowiedzieć się czegoś więcej na temat luteiny ( odpowiednim poziomie na etapie transferowania zarodka) , sposobie podawania ( możliwymi reakcjami alergicznymi na lek) , w jaki sposób wspomóc organizm aby uniknąć wszelkich zapaleń bakteryjnych po transferze ?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s